top of page
ssssssfff21.png

Kombinace jednotlivých písmen NostraiyaNostrayia pak odkazovala na přímý znak s jeho významem, ovšem nyní se Nostra jako taková  používá ve volné řeči, každá nocturna ovládá skoro jen 50% tohoto zvláštního jazyka a psanou zjednodušenou formu zvládá sotva 30% populace dětí noci. Výše postavené Nocturny se učí písmo přímo z knihy, která se nazývá Nostranomicon.

Je velký rozdíl mezi starou Nostraiyou a Nostrajským jazykem jako takovým. Jaký byl ovšem účel tohoto písma kdysi, dnes nikdo nemá zdání.

Nostra či Nostrajský jazyk, označován také jako Temnyi - Temný, patří mezi novější jazyky Astorie, ovšem

       jeho datace se řadí taktéž do doby Pilgrima, těsně před zničením Ulyssie. Byl navržen prvotní nocturnou                  z rodu Lumires a tato abeceda sloužila především jako šifrované zprávy. 

nostra 2.png

I Urnha vitae da limme strateI Urnha vitae da limme strate -"V Urnhě odpočinku nenajdeš."

Invia ta Habb Invia ta Habb - Odešel do/k Haabu ( Měsíc jenž z Astorie je vidět jen velmi málo)

- Znamená že se dotyčný ztratil či odešel bez povšimnutí.

Limme strateLimme strate - "Nelezneš odpočinku", rozloučení pro padlé kteří konečně mohou pokojně spočinout.

VÝSLOVNOST, MLUVENÁ Nostra: Velká písmena na začátku slova, přikládají důraz na vyslovení. Zdvojené písmena poté určité slova protahují aa vyslovujeme jako [], ee []. Nostra je dost univerzální, takže pokud jedinec určité písmena při mluvě protahuje dává jim příkladný důraz, kterým vyjadřuje i své pocity jako u výslovnosti ae [ae], které může a nemusí protáhnout na [a:é]. Pokud však narazíme na spojení mm, hh, nn vyslovují se tvrdě a v mluvené Nostře poté získávají důraz jako velká písmena, ale neprotahují se.

Pro TVAR OTÁZKY poté na konci věty zformulujeme slovní útvar Zhee [Z:é]? Jako odpověď na vyřčenou otázku začínáme větou Zhee a to i když se jedná o čas budoucí.

 Zhee Whyll Zhee Whyll, dá se říct, že poté je Zhee nadřazenější. Skvělým příkladem použití slova Zhee je zeptání se na nějaký časový údaj, kdy? Kdy odpověď poté nahradí kratší tvar Zhe [Z:e].

Whyll yhas vi limme Zhee?"Whyll yhas vi limme Zhee?" - Kdy si odpočineme?
Zhe yhas vi Limme-Nat."Zhe yhas vi Limme-Nat." - Neodpočineme.

⌘ DŮRAZNÝ ZÁPOR ve větě tvoří slovo Nat, t je neznělé a koncovka se vyslovuje a čte jako [N:a!] s důrazem na tvrdě znějící a. Nat - Není, nebylo, nebude, nikdy. Pokud je věta celá zdůrazněna záporně, slovo Nat zní na konci. Může se použít i jako změna přídavného jména na zápor a to jako koncovka daného slova [-Nat] kdy naopak t je znělé a je na něj kladen důraz. Nostrajský jazyk tedy nemá až takovou slovní zásobu záporných přídavných jmen. Ve větě se vždy vyskytuje jen jeden důrazný zápor, či tedy slovo s koncovou -Nat a přikládá větě záporný význam.

AgaaAgaa [A:gá ]- Krev, Draga Draga- Špatná krev,  EleehenEleehen - Chuť,  Alla Alla- Dobrý

Eleehen AllaEleehen Alla- Dobrá chuť 

Agaa Nat Alla."Agaa Nat Alla." - Krev není dobrá.
Agaa Alla-Nat!"Agaa Alla-Nat!" - Hnusná krev! (Nechutná dobře.)
Draga Nat Alla."Draga Nat Alla."- Špatná krev není dobrá, s důrazem na krev.
Draga Alla-Nat!"Draga Alla-Nat!" - Krev Odporná! (Nepoživatelná.)
Yna Agaa Eleehens Alla-Nat! "Yna Agaa Eleehens Alla-Nat!" - Ta krev chutnala hnusně!

 HaaANO - Haa [H:á]
Iyee NEIyee [I:jé], či hrubě Haanat Haanat [Há:nat] - Tvořeno se záporem, poté musí být zbytek věty již bez zdůraznění záporu.


Daor! Daor! - Tak řekl/a jsem, či bylo řečeno! Vždy na konci proslovu jako zakončení, toto slovo je bráno také jako ukončení veškeré další konverzace.

OSLOVENÍ: Jelikož Nostra nemá nic jako vykání a tykání, používají se zdvořilostní tituly a oslovení rodinného příslušníka. Používání těchto titulů je na Půlnočním dvoru považováno za velmi důležité. Vynechání nebo zapomenutí titulu vypovídá o tom, že dotyčná osoba nemá dobré vychování. Například při oslovení někoho nadřazenějšího, či někoho ke komu jedinec (podřízenější) chová úctu a vzdává mu tímto oslovením jasně najevo své zájmy. Používá se při mužském rodě KhhaalKhhaal [Kh:ál], při oslovení nadřazenější ženy LheenLheen [L:én] a to před jménem dotyčného. Naopak při označení někoho mladšího, či v hierarchii na nižší pozici použijeme před jménem osloveNivhieNivhie [Nív:ié], jedná se kladnější vztah většinou k ženě, něžnější zdůraznění pozice dotyčné, v mužském označení stejně starých či stejně postavených jedinců se jedná spíše o jakýsi chlapecký vtípek. Naopak když toto oslovení použije mladší mužský jedinec k někomu staršímu na veřejnosti, bude to považováno za nevychovanost. HaraanHaraan [ Har:án] - Tímto oslovením dáváme najevo respekt někomu, kdo v životě nocturny sehrál důležitou roli, většinou jako učitel. Toto označení před jménem dotyčné nocturny také vyjadřují neskrývané díky.
Jinak se oslovují nocturny například jménem a statem v hierarchii, či rodinným statem a titulem. Yeremiash-Hann nebo Hann-Impera, jasně dává najevo že se jedná o Otce vládce - Oslovování krále od jeho dědiců. Nikolai-Nocta, strážce Nikolai a tak podobně.

⌘ Urnha Urnha - Zvláštní říše, země mrtvých do Urnhy se dostávají Zemijci při přeměně na Nocturnu, kdy jejich život visí doslova na vlásku, po čas přeměny bloudí zákoutím Urnhy, které může představovat jejich nejhrůznostrašnějsi noční můry, také se zde mohou setkat s jinými dušemi, které neodešli v pokoji a stále bloudí v nekonečnu.

 Rituale Nocte MurderraRituál Nocte Murderra - Proměna Zemijce na dítě noci.

NocturieNocturie - Nové dítě noci. Mladá nocturna, která úspěšně prošla Urnhou - nedávno proměněná. Několik měsíců mladé nocturny musejí čelit svým pudům, je pro ně velmi těžké ovládat emoce - jako je vztek a hlad.

MurderrhaMurderrha - Všeobecné označení pro Nocturnu, jenž provedla rituál přeměny na Zemijci a úspěšně stvořila tak novou Nocturii.

Nocturie nostra vi damme, oculta matera solemni Nocturie nostra vi damme, oculta matera solemni - "Vítej, dítě v řadách Noci. Nechť krev má spojí síly naše." - Krkolomný překlad, význam je jasný uznání mladého člena do společnosti, další nocturna která posílí jejich řady a bude snad dělat čest svému rodu. 

I Urnha vitae da limme strateI Urnha vitae da limme strate -V Urnhě odpočinku nenajdeš.

MameahMameah - Oslovení "Matka", nocturna ženského archetypu jenž proměnila zemijce na dítě noci a stává se jeho rodičem.

HannHann - Oslovení "Otec", nocturna mužského archetypu jenž proměnila zemijce na dítě noci stává se jeho rodičem.

Dhaimen Dhaimen [ Daimen] - Dítě. Či zdromnělina DhaiDhai, dá se použít i při oslovování čili: "Jméno"-Dhai.

MyrhysMyrhys - Nocturní kmotr/kmotra, jsou většinou Krvepijci kteří se za danou Nocturnu přimluví u dvora, můžou nahradit i rodiče proměněného. Tento termín, se již moc nevyužívá.

NoctaNocta- Osobní strážce.

- Nejčastěji používáno ve spojení Oraculum NoctaOraculum Nocta - tedy strážce Oracula.

DograuDograu - Výše postavený sluha, majordomus, osobní sluha.  DoggenDoggen - Sluha

KervhenKervhen - Generál.  KervKerv - VojákHnnteraHnntera - Naháněč

SihhaSihha - Otrok krve - Zemijec jenž nabízí svou krev krvepijci, ať už dobrovolně či ne.

 

NADÁVKY:  

        SathaaSathaa - “Chcípni”.

          HasaeHasae- “Dítě děvky” či jen děvka.

       Hata ReHata Re - Zmlkni, ticho.

Puta InaeePuta Inaee- “Zavři hubu”.

        DraganDragan - Výraz pro špatnou krev s koncovkou n se jedná o nějak pošpiněného Zemijce.

 SolemnrysSOLEMNRYS - Starobylý souboj o postavení ve společnosti, prokázání úcty, následnictví atd. Souboj byl založen na čestném kódu. Kdy se koná od vyřčení za měsíc, v té době mají obě dvě nocturny ( Rhys a Syhan) povoleno se krmit jen jednou a to většinou v polovině termínu, než se uchýlí k boji. Tento rituální souboj měl prokázat jak jsou oba krvepijci udatní bojovníci i na pokraji svých sil. Tato tradice duelů původně byla vyhrazena jenom mužským členům, nicméně i mezi ženami se příležitostně také bojovalo.

   RhysRhys - Jeden z aktéru při starobylém souboji, Ten který je vyzván.

SyhanSyhan - Vyzyvatel Rhyse.

Discord nadpisy3.png

NOSTRA┃                                      ┃Jazyk Nocturen

2.png
ssssssfff21.png

Při uzavření Alhaithem  Alhaithemu neboli Nocturnského svazku, se krvepijci mohou oslovovat:

Herlleen  Herlleen [ Her:lén]- Manžel.

Sheellan  Sheellan [ Šé:lan] - Manželka.

 Kratia KRATÍA - jsou svaté nocturnské klenoty skládající se ze tří kusů, rituálního srpu při kterém je způsobena řezná rána ze které vytéká krev do zdobného poháru, ze kterého mají právo se napit Impery. A koruna Oracula, která není úplně korunou nýbrž jakousi kovovou maskou přes oči.

ČAS se v Nostře vyjadřuje buď slovem Whyll Whyll [Wh:ll], na začátku věty označuje něco se teprve stane. A pro dobu minulou zmíníme buď na začátku věty slovem Eegen [ Eegen [É:gen] - Kdysi, či na konci. Výjímkou je spojení důrazného záporu na něco co se již nebude v budoucnu opakovat - Whyll Eegen-Nat. [ Whyll Eegen-Nat.

SLOVESO být v přítomnosti nese název Etto [ Etto, byl Ettos [ Etto[s], bude Ette [ Ett[e]. Tyto dvě další koncovky se řadí vždy k dalším slovesům a podtrhují čas jako takový ve tvorbě vět.

EttosEttos - Byl            Ettos-Nat Ettos-Nat - Nebyl 
   EttoEtto - Je                   Etto-NatEtto-Nat - Není 
  Ette Ette - Bude              Ette-Nat Ette-Nat - Nebude 

 


⌘ ZÁJMENA: Existuje pouze osm zájmen, která fungují jako samostatná slova a k nim se řadí následně koncovky a následně se spojují v jeden slovní útvar.
Přivlastňování zájmena můj, tvůj, její, jeho a tak podobně se jen tvoří koncovkou nai.

 Ysenai [ Ysenai - MůjUwenai [ Uwenai - Tvůj. Výjímkou je: se - fe [fe], jsi - vi [ vi], které je zvlášť. Zájmena tázací, Kdo je zastoupeno slovem dai [ dai, v otázce či ve větě oznamovací pak Y zaniká a slovo se skládá ze zbylých písmen.


Příklad:

Daiwa vi Zhee? [ Daiwa vi Zhee? - Kdo ty jsi? ]   Dai fe Zhee? [ Dai fe Zhee? - Kdo se ptá?
Zhe Yse etto wanai Nocta! ]  Zhe Yse etto wanai Nocta! -  Já jsem tvůj ochránce! 

Daiwa vi Ysenai we Zhee? [ Daiwa vi Ysenai we Zhee? - Ty jsi můj co?

Yse ┃Yse [ ise ]- Já, mne 
Uwa┃Uwa[ Uwa ]- Ty, tebe 
Yen┃Yen [ Y:én]- On, ten 
Yna┃Yna [ Yn:á ] - Ona, ta 
Yno┃Yno [ Yn:o] - Ono, to 
Yhas┃Yhas [ Y:has]- My
Yhan┃Yhan [ Y:hen]- Vy 
Yehan┃Yehan [Y:éhan ] - Oni 

                     ┃co [we] wejaký [warui] waruikterý [warau] waraučí [warae] waraejenž [waraet] waraet.

U substantiv končících na samohlásku se tvoří množné číslo koncovkou yah [y:aá], přitom h je neznělé a koncovka se spolkne. U souhlásek se množné číslo tvoří pomocí koncovky ette [:éte]. Přídavná jména přivlastňovací se tvoří příponou eh[e:n]. Pokud však slovo končí na h, eh, oh, ah, tak se koncovka eh - mění na he [h:é].

Fey┃Fey – Fae                     Feyah┃Feyah – Faejci
Nocturie┃Nocturie (č.j.)     Nocturieyah┃Nocturieyah (č.mn.)

Syhan┃Syhan – Vyzyvatel    Syhanette┃Syhanette –Vyzyvatelé
Vhalaha┃Vhalaha – Oslava  Vhalahayah┃VhalahayahOslavy
Hann┃Hann– Otec                   
Hanneh┃Hanneh– Otcův
Mameah┃Mameah – Matka  Mamea
he┃Mameahe– Matčin

⌘ SPOJKY: Spojují slova nebo také věty. Spojkami se často vyjadřuje nějaký vztah, který spolu slova nebo věty mají.

     waleaProtože [walea]
hetteale [hette]
hwaaby [hwa]
efeže [efe]
         laefeprotože [ laefe]
wharr když [wharr]
    hanasea proto [hanase]

    haggaa tak [ hagga]
ea,i [e]
ezzeani [ ezze ]
hett [ hett]
      rulnebo [ rul ]
    rullgneboť [rullg]
    erlbuď [ erl ]

PŘEDLOŽKY:

Na - [ atta ] atta       v, ve, k, ke - [ i, ive ] i, ive          ┃ u - [ ie ] ie            

z, za, ze - [ iz, iza, ize ] iz, iza, ize                                ┃ Pod, nad- [ zuh, zuha] zuh, zuha                   

  Přes něco, před něčím -[ uhe, uhen ] uhe, uhen         ┃o, od, do - [ tah, taxh, taxhen] tah, taxh, taxhen       

Mezi , mimo - [ atto, ewhe ] atto, ewhe                       ┃ Pro něco, pro někoho - [ asul ] asul.

bottom of page